Wycieczka do Częstochowy na Jasną Górę

6 lipca 2017 roku w dzień wspomnienia Matki Uzdrowienia Chorych odbyła się wycieczka - pielgrzymka mieszkańców Naszego Domu do Częstochowy na Jasną Górę. Po uroczystej Mszy Świętej każdy z mieszkańców mógł w zadumie powierzyć Maryi swoje sprawy. Ogromne wrażenie na naszych podopiecznych wywarła 14 metrowa statua Świętego Jana Pawła II i skarbiec Jasnej Góry. W drodze powrotnej nie zabrakło również czasu na odwiedzenie Parku Miniatur Obiektów Sakralnych.
Misterium „Chrystus Połamany” Bobrek 2017

     Mieszkańcy Naszego Domu w dniu 5 kwietnia 2017 roku przygotowali inscenizację „Chrystus Połamany” na podstawie książki Ramona Cue Romano „Mój Chrystus Połamany” Głównym przesłaniem sztuki było przekazanie, że Chrystus jest obecny w naszym życiu każdego dnia. Po gromkich oklaskach, jakie po wystawieniu spektaklu otrzymali aktorzy od zebranej na sali publiczności można wywnioskować, że przedstawienie wywarło na widzach ogromne wrażenie. Serdeczne dziękujemy siostrze Monice za organizację spektaklu.


Symbole ŚDM w DPS Bobrek

W dniu 17 czerwca 2016 roku kaplicę naszego Domu nawiedziły Symbole Światowych Dni Młodzieży. Klerycy misjonarze i kierownik oddziału IV wnieśli uroczyście Krzyż ŚDM, a Siostry Miłosierdzia Ikonę Matki Bożej (Salus Populi Romani – Ocalenie Ludu Rzymskiego).

 

Przy symbolach ŚDM odbyła się uroczysta Msza Święta o Miłosierdziu Bożym, po której był czas na uczczenie krzyża i ikony. Zakończenie peregrynacji odbyło się na wewnętrznym dziedzińcu, skąd Symbole ruszyły w dalszą drogę do gimnazjum w Żarkach.

 

Orszak Wszystkich Świętych

W dniu 31.10.2015 r., w Libiążu odbył się Orszak Wszystkich Świętych pod hasłem „Holly wins - Święty zwycięża", zorganizowany przez parafię Przemienienia Pańskiego i św. Barbary w Libiążu.
W pochodzie brali udział mieszkańcy Hostelu I. Pochód otwierała kawalkada motocyklistów z całej okolicy, za nimi maszerowała orkiestra dęta. Kilkaset osób śpiewało piosenki i wznosiło okrzyki na cześć świętych. Wszyscy przeszli do kościoła św. Barbary, na dalszą część uroczystości. Inicjatywa marszu jest odpowiedzią na importowane z zachodu obchody Halloween. Podobne orszaki świętych stają się popularne także w innych miastach, m.in. w Chrzanowie.

 

Wycieczka do Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej i Inwałdu Szlakiem Karola Wojtyły

W dniu 08.09.2015 odbyła się wycieczka naszych mieszkańców do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej  i Inwałdu.

W Wadowicach zwiedzaliśmy muzeum mieszczące się w domu Jana Pawła II. Bardzo podobało nam się wnętrze muzeum, a szczególnie dawne fotografie Karola Wojtyły i jego rodziny. Następnie udaliśmy się do Kalwarii Zebrzydowskiej, miejsca w którym mieści się Sanktuarium pasyjno-maryjne, bazylika i klasztor położony na południe od miasta, u szczytu góry Żar. Miejsce to wywarło na nas duże wrażenie. Po zakończeniu zwiedzania sanktuarium udaliśmy się do Inwałdu, malowniczej wsi mieszczącej się na pograniczu Beskidu Andrychowskiego. Główną atrakcją w Inwałdzie był ogród Jana Pawła II, znajduje się w nim 3-hektarowe dzieło przedstawiające postać Papieża Polaka, Bazylikę Św. Piotra w Watykanie i Bazylikę Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.

 

Uroczysta Msza Święta przygotowana przez mieszkańców naszego domu

W dniu 26.02.2015 roku odbyła się uroczysta msza święta z okazji urodzin księdza Krzysztofa, który obecnie pełni posługę duszpasterską na terenie Domu Pomocy Społecznej w Bobrku. Mieszkańcy naszego domu przygotowali niespodziankę dla księdza w postaci przedstawienia krótkiej inscenizacji pod tytułem „Służące anioły” pochodząca z książki „Słowami dziecka” ks. Jana Twardowskiego. Następnie uczestniczyliśmy we mszy świętej, którą ksiądz Krzysztof osobiście celebrował. Po zakończeniu liturgii, została wyświetlona prezentacja multimedialna, w tym zdjęcia księdza Krzysztofa, został również odczytany tekst pod tytułem „Trudno być księdzem” autorstwa księdza Jana Twardowskiego. Punktem kulminacyjnym uroczystości było wręczenie tortu z zapalonymi świeczkami.

 

 

 

DUSZPASTERSTWO W DPS BOBREK

 

Za początki duszpasterstwa osób niesamodzielnych w Bobrku należy uważać założenie przez księżną Marię Ogińską domu dla sierot i dzieci porzuconych przez rodziców w budynku zwanym „browar” w 1898 r.

 

Czytaj więcej: DUSZPASTERSTWO W DPS BOBREK